urbex 14Jeśli oklepany wakacyjny wyjazd to zbyt mało, niebanalnym pomysłem na zagospodarowanie czasu może być UE (urban exploration). To relatywnie nowa sfera turystyki, która polega na odkrywaniu lokalizacji niedostępnych, w szczególności nieczynnych nieruchomości: domów, szpitali, sanatoriów, korytarzy podziemnych i tuneli. Eksploratorzy docierają również do niedostępnych zazwyczaj przestrzeni, ulokowanych w ciągle działających budynkach publicznych, odkrywają szyby wind, hale maszyn, poddasza, lub kondygnacje, które wyszły z użytku.

Uprawianie eksploracji miejskiej może być dość niebezpieczne, z tego względu przed każdą wycieczką trzeba się dokładnie spakować. Bardzo ważne jest wybranie wygodnego ubrania – butów z grubszą podeszwą oraz garderoby, która nie wpływa na zakres ruchów. Pakując ekwipunek, trzeba pamiętać o takich rzeczach jak: trwałe rękawiczki, latarka czołowa oraz tradycyjna latarka led, zapas baterii, a także nieduży nóż lub też bagnet, chociaż tak samo popularne są markowe scyzoryki. Czasami przydaje się także ostrzałka do noży oraz maska albo półmaska gazowa, szczególnie kiedy teren może być skażony.

Inne strony eksploracji miejskiej

Popularność eksploracji miejskiej nieprzerwanie powiększa się, i to nie tylko pośród ludzi szukających niebanalnego przepisu na spędzanie wolnego czasu. Coraz większa grupa postanawia się tym interesować ze względów badawczych oraz artystycznych. Niedziałające, ukryte przed ludźmi obiekty, które niekiedy wymagają użycia latarki, są idealnym motywem minimalistycznych fotografii. Roztaczająca się dookoła otoczka mistyczności oraz samotności niebywale sprzyja powstawaniu zachwycającej sztuki, w której mieszają się dwa światy: natury i techniki.

urbex 25Tak samo spore znaczenie dla współczesnej kultury ma naukowe uzasadnienie eksploracji miejskiej. Penetrowane pustostany na ogół można traktować jak miejsca upamiętnienia, a odkrywanie historii ich, i powiązanych z nimi ludzi, daje szansę na zapisanie się w mentalności lokalnej. W takim ujęciu każda wycieczka ma charakter naukowy, a nie jedynie wypoczynkowy.