cmentarz 18Temat przemijania od zawsze fascynował ludzkość. Dlatego dbano o godny pogrzeb, który miał pokazać troskę żyjących, a nekropolie są tego najlepszym oraz zauważalnym odzwierciedleniem. Niżej krótka lista tych najpiękniejszych.

Najbardziej znane nekropolie w Polsce

W Polsce kremacja nie jest jeszcze popularna, trudno też znaleźć w każdej miejscowości krematorium. W związku z tym możemy się pochwalić wieloma faktycznie intrygującymi cmentarzami z tradycyjnymi nagrobkami albo katakumbami. Wśród nich przede wszystkim należałoby wyszczególnić takie jak:

  • Cmentarz główny w Szczecinie z reprezentatywną kaplicą cmentarną,
  • Powązki w Warszawie - działający od 1709 roku,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, na którym ma swój pomnik np. Jan Matejko.
  • Cmentarz Osobowice we Wrocławiu - więcej informacji: https://www.styx.pl/zaklad-pogrzebowy-wroclaw-osobowice/.

Naturalnie to zaledwie część polskich nekropolii wartych odwiedzania, jeżeli jest się pasjonatem takiej architektury, na pewno z łatwością można stworzyć jeszcze dłuższą listę nekropolii - mniej legendarnych, lecz w różnym stopniu klimatycznych w okolicy.

Najciekawsze cmentarzyska na całym świecie

Jeżeli ekshumacja zwłok Cię nie przeraża, a organizacja pogrzebu intryguje - szybko poczytaj na temat kilku interesujących europejskich cmentarzy, o jakich należałoby dowiedzieć się więcej. Pierwszym z nich jest Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu, którego początek sięga XIX wieku. Znajdują się tam faktycznie liczne zabytkowe nagrobki. Dominuje niesamowita aura nostalgii.

cmentarz 16Innym intrygującym miejscem jest Sapanta w Rumunii - czyli tak zwany Wesoły Cmentarz. Można tam znaleźć cudowne nagrobki w różnorodnych odcieniach, a jako że zmarli są tam w takim stopniu zabawnie zademonstrowani, wolno się tylko domyślać, że organizacja stypy odbywała się w równie sielskiej atmosferze. Warto jeszcze wtrącić o tym, że Piza nie tylko ma swoją krzywą wieżę, ale także zajmujące cmentarzysko, na którym pochowani są najbardziej zasłużeni mieszkańcy miasta. Będąc tam, koniecznie zwróć uwagę na gotycki krużganek, jedyny w swoim rodzaju.

Więcej inspiracji: https://www.styx.pl