living room g6e257e508 640Kryzys wywołany pandemią koronawirusa spowodował, że praca zdalna stała się w licznych przedsiębiorstwach standardem. Popularne stały się także biura elastyczne. Domowe biuro postrzega się jako doskonała opcja dla tradycyjnego trybu. Realizowanie obowiązków pracowniczych z domu często jest jednak o wiele cięższe, niż mogłoby się wydawać.

Jak praca zdalna wpływa na nasze samopoczucie?

Domowe biuro ma swoje mocne i słabe strony. Istotne jest to, że nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a obowiązki służbowe wykonujemy w mniej stresujących warunkach – w domowym zaciszu. Z drugiej strony szerokiej grupie osób pracujących w domu przydałyby się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeśli pracę utrudniają współlokatorzy.

Pracując z domu, ograniczamy również relacje ze kolegami z pracy, co może niekorzystnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Co więcej, praca zdalna może negatywnie odbić się na kondycji organizmu. Możemy pracować w łóżku lub leżąc na sofie z notebookiem na kolanach. Nieodpowiednia pozycja odbija się na narządach ruchu, wywołując dolegliwości bólowe pleców, barków lub szyi. Jak zatem zorganizować home office?

Organizacja miejsca pracy w domu

Aby praca z domu przynosiła pożądane rezultaty, warto zorganizować w pokoju specjalną przestrzeń roboczą. Oczywiście nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, jednak można zatroszczyć się o kilka detali, by urządzić funkcjonalny home office, głównie o zapewniające komfort krzesło i dopasowane pod kątem wysokości biurko lub stół.

Istotna jest także samodyscyplina. Praca w domu sprzyja przekładaniu obowiązków na potem, jednak nie jest to polecane rozwiązanie. Dobrze jest zatem ustalić konkretne przedziały czasowe na pracę, nie zapominając przy tym o krótkich przerwach.

Alternatywy dla pracy z domu. Praca łączona czy biuro elastyczne?

pots g953204670 640Wobec dynamicznych przemian gospodarczych, jak i na rynku pracy, dla szerokiej grupy firm długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej wydaje się być ryzykownym krokiem. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego najmu powierzchni biurowej są biura elastyczne, które proponuje SpaceRebels. Umowa na korzystanie z nich podpisywana jest na krótszy czas, zależnie od możliwości danej firmy.

Szeroka grupa firm z powodu pandemii przeszła na biura hybrydowe i taki tryb pracy. Opiera się on na łączeniu pracy z domu i pracy z biura. Coraz większą popularnością cieszy się także rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych miastach Polski. Wybór najkorzystniejszego dla firmy sposobu pracy zależy od charakteru jej działalności, rozmiaru i budżetu, jakim rozporządza.