living room g6e257e508 640Kryzys wywołany pandemią koronawirusa spowodował, że praca zdalna stała się w licznych przedsiębiorstwach standardem. Popularne stały się także biura elastyczne. Domowe biuro postrzega się jako doskonała opcja dla tradycyjnego trybu. Realizowanie obowiązków pracowniczych z domu często jest jednak o wiele cięższe, niż mogłoby się wydawać.

Jak praca zdalna wpływa na nasze samopoczucie?

Domowe biuro ma swoje mocne i słabe strony. Istotne jest to, że nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a obowiązki służbowe wykonujemy w mniej stresujących warunkach – w domowym zaciszu. Z drugiej strony szerokiej grupie osób pracujących w domu przydałyby się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeśli pracę utrudniają współlokatorzy.

Pracując z domu, ograniczamy również relacje ze kolegami z pracy, co może niekorzystnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Co więcej, praca zdalna może negatywnie odbić się na kondycji organizmu. Możemy pracować w łóżku lub leżąc na sofie z notebookiem na kolanach. Nieodpowiednia pozycja odbija się na narządach ruchu, wywołując dolegliwości bólowe pleców, barków lub szyi. Jak zatem zorganizować home office?

Organizacja miejsca pracy w domu

Aby praca z domu przynosiła pożądane rezultaty, warto zorganizować w pokoju specjalną przestrzeń roboczą. Oczywiście nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, jednak można zatroszczyć się o kilka detali, by urządzić funkcjonalny home office, głównie o zapewniające komfort krzesło i dopasowane pod kątem wysokości biurko lub stół.

Istotna jest także samodyscyplina. Praca w domu sprzyja przekładaniu obowiązków na potem, jednak nie jest to polecane rozwiązanie. Dobrze jest zatem ustalić konkretne przedziały czasowe na pracę, nie zapominając przy tym o krótkich przerwach.

Alternatywy dla pracy z domu. Praca łączona czy biuro elastyczne?

pots g953204670 640Wobec dynamicznych przemian gospodarczych, jak i na rynku pracy, dla szerokiej grupy firm długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej wydaje się być ryzykownym krokiem. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego najmu powierzchni biurowej są biura elastyczne. Umowa na korzystanie z nich podpisywana jest na krótszy czas, zależnie od możliwości danej firmy.

Szeroka grupa firm z powodu pandemii przeszła na biura hybrydowe i taki tryb pracy. Opiera się on na łączeniu pracy z domu i pracy z biura. Coraz większą popularnością cieszy się także rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych miastach Polski. Wybór najkorzystniejszego dla firmy sposobu pracy zależy od charakteru jej działalności, rozmiaru i budżetu, jakim rozporządza.