zabytek11Gdy wybieramy się się na wyprawę albo wakacje, przeważnie planujemy zwiedzanie. Podziwiamy wtedy nie tylko arcydzieła takie jak rzeźby, lecz i architekturę. Doceniamy kunszt architektów i budowlańców.

Pałace

To chyba najczęściej oglądane budynki. Kunsztowne kształty, ładne"wyrafinowane zdobienia oraz bogate meble. To świadectwa przeszłości i pokazują, jaki gust mieli bogaci ludzie. Oprócz tego wciąż są inspiracją- dziś też niektórzy chcą stawiać pałace.

Kamieniczki

Nieco inny rodzaj budowli, mniej bogaty, ale wielokrotnie jednakowo uroczy. Kamienice też były budowane przez ludzi z majątkami i powinny być estetytczne. Przestronne apartamenty, zdobienia na froncie - tutaj także jest czym się zachwycić. W dodatku kamienice są w dalszym ciągu używane, cały czas jest możliwość w nich mieszkać i sprawić sobie apartament w dawnym stylu.

zabytek10Wiejska zabudowa

Czyli mieszkania najbiedniejszych, chłopskie chałupy. One także posiadają swoich zwolenników, jakkolwiek bywają proste i nie bardzo urodziwe. Jednak sztuka rustykalna też jest niebanalna. Należy zobaczyć chociażby zalipiańskie zabudowania. No i akcesoria - ręcznie robione kapy albo haftowane tkaniny. A przecież moda na cepelię wraca, więc taki skansen może być prawdziwą kopalnią konceptów do urządzenia nowoczesnego domu.