mieszkankoUrządzając mieszkanie myślimy o wielu czynnikach. Najczęściej wybieramy rozwiązania, które nam się podobają, a także takie, na które – mówiąc wprost – nas stać. W drugiej kolejności często myślimy o kwestiach funkcjonalnych. Warto jednak pamiętać, że nasze najbliższe otoczenie ma również wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

Nie chcę zachęcać Was na siłę do feng shui, choć uważam, że warto poczytać sobie na temat zasad tej starożytnej praktyki planowania przestrzeni. Czy działa, czy nie działa – warto wiedzieć, a na pewno sobie nie zaszkodzimy. Chodzi mi tu jednak bardziej o kwestie codzienne. By kolory były jasne i optymistyczne. By mieszkanie można było łatwo utrzymać w czystości (kto w końcu lubi sprzątać?). Żeby nie było nam za ciasno. Każdy taki element sprawia, że w mieszkaniu poczujemy się wygodniej, cieplej i bezpieczniej. A to bezpośrednio wpłynie na nasze zdrowie psychiczne.

dobry vibe w domuNie bagatelizujmy tego elementu naszego życia. Coraz częściej Polacy korzystają z usług psychologów i nic w tym dziwnego. Jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na rozmowę z przyjacielem, ani też na zadbanie o własne otoczenie. Oczywiście to dobrze, że przekonujemy się do tego typu pomocy i przestaje ona być tematem tabu. Dobry lekarz psychiatra wrocław naprawdę będzie w stanie nam pomóc. Nie bójmy się tego.

Wiele osób oczywiście cały czas uważa, że skorzystanie z pomocy psychologicznej to przyznanie się do porażki w życiu. Tkwi w nas poczucie, że jeśli idziemy na terapię z małżonkiem, to znaczy tyle, że jesteśmy złym partnerem. Niekoniecznie. Podobnie – myślimy, że skoro potrzebny nam psychiatra dziecięcy wrocław to popełniliśmy poważne błędy jako rodzic. Też wcale nie musi tak być. Rozumiem jednak ten tok myślenia i tym bardziej się cieszę, że powoli rośnie świadomość w społeczeństwie. Psycholog czy psychiatra to lekarz jak każdy inny. A w końcu nie mamy obiekcji, żeby iść do alergologa czy ortopedy...

Ważne jednak, by pamiętać, że wielu problemów psychologicznych można uniknąć. Odpowiedni wystrój mieszkania nas nie uleczy, ale to na pewno krok w dobrą stronę.

Zobacz również: https://www.superego.com.pl/terapia-uzaleznien/