książka zwierzę 04Bycie właścicielem czworonożnego pupila to jeden z tych elementów życia, jakie wielu z nas pamięta z domu rodzinnego. Dla wielu rodaków piesek bądź kot (lub oba) w domu to oczywistość. Niemniej nie zawsze wiemy, co winniśmy przygotować w domu, zanim ukaże się w nim futrzak.

Bazą są bez wątpienia psie czy kocie utensylia: miski na picie oraz karmę, smycz a także obroża dla pieska, pojemnik ze żwirkiem dla kotka. Prawidłowo posiadać także właściwą szczoteczkę do sierści i cążki do pazurów, kociakowi trzeba przyrządzić listwę do drapania. Nie zawadzi oprócz tego kilka drobnostek, jakimi pupil - przede wszystkim niedorosły - ochoczo się zainteresuje. Można zaopatrzyć się w posłanie dobrane do kalibru pupila. Ustawiamy je w położeniu ustalonym najpierw i nie zmieniamy jego położenia - zwierzęta nie lubią nagłych zmian. Co oprócz tego?

O ile posiadamy w budynku puchate dywany, niezbędne może być ich zwinięcie lub... uzbrojenie się w cierpliwość i solidny odkurzacz. Dla bezpieczeństwa pupili warto przypiąć na tarasie sieć, aby nie wypadły. W przypadku kociego gatunku zabezpieczenia będą przydatne również w oknach, chyba że pragniemy cały czas mieć okna zamknięte. W każdym razie, należałoby spojrzeć na obuwie w holu - jeśli jest taka możliwość, lepiej chować je do zamykanej szafki, zwłaszcza kiedy zwierzak jest mały. Poza tym wszystkie przedmioty, jakich utraty nie potrzebujemy, powinno się przestawić na wyżej położone półki, a najlepiej zupełnie schować. Dobrze również trzymać w zapasie ocet - kiedy pupil nieplanowanie (albo inaczej) odda mocz w pomieszczeniu, polanie tego obszaru octem umożliwi uniknąć powtórzenia dokuczliwej sytuacji. Należy również przejrzeć przechowywane w domu rośliny w doniczkach czy też w wazonach - pewne z nich mogą być trujące dla kotów i psów!

kot01Atrakcyjnym projektem są przywieszki na drzwi, które w zabawny sposób uprzedzają przybyszów, że w domu powinni spodziewać się sierściucha. Pozwala to ludziom nastawić się przykładowo na to, że zwierzę do nich podejdzie lub właduje się im znienacka pod nogi. Warto także posiadać w pogotowiu czyścik z taśmą, która ułatwi w mgnieniu oka oczyścić ciuchy z sierści.

Zwierzę w domu to autentyczna kopalnia codziennych radości, zaś właściwe przystosowanie domu pozwala usunąć negatywne rezultaty egzystencji czworonoga w domu. Warto więc wziąć pod lupę tę kwestię, zanim zaprosimy go do mieszkania.